Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Cesty ostrovem, kde se narodil otec medicíny

Asklepion

Asklepion

Nad městem Kos se na stejnojmenném ostrově tyčí zbytky antického léčebného chrámu Asklépionu. Z nejvyšší terasy se člověku před očima rozprostírá město s mořem v pozadí a s břehy Turecka. Takový pohled se naskýtal také nejznámější postavě ostrova — starověkému lékaři Hippokratovi. Ten se tady v roce 460 před naším letopočtem narodil a později tu také studoval.

Asklépion se nachází na stovkách metrů čtverečních asi čtyři kilometry od hlavního města Kos. K dopravě kromě auta, čtyřkolky nebo skútru, můžete využít nejen místní autobusovou linku, ale také vláček. Ten každou hodinu vyjíždí z centra města. V chrámu na kopci mezi stromy léčili zřejmě nejen pomocí medicíny, ale také okolní krajinou.

Borový a cedrový les, který stavbu obklopuje, budete vnímat vícero smysly — minimálně zrakem a čichem. Oči těkají nejen po zbytcích chrámu, ale rovněž po krásné přírodě, v níž byly lázně postaveny.

Asklépion na Kosu patří podle turistických průvodců mezi nejvýznamnější v celém Řecku. A to určitě i díky tomu, že se na ostrově narodil Hippokratés, vzor všech lékařů. V místních léčebných lázních svého času studoval.

Léčebná turistika

Do Asklépionu se jezdili léčit lidé z širokého okolí, proto bylo potřeba rozsáhlé zázemí, které chrám dokázal nabídnout. V nejspodnější terase neboli patře jsou dodnes znát zbytky léčebných a obytných místností i veřejné lázně. Ty jsou datovány do třetího století našeho letopočtu.

Zrak ale hned po výstupu po zrekonstruovaných schodech upoutá výklenková zeď. V jednotlivých oknech kdysi zřejmě stály sochy bohů, což dosvědčují dvě, které se v jednom místě opírají o zeď.

Další schodiště vede návštěvníky do střední terasy, údajně nejstarší, která sloužila jako náboženské centrum. Dva sloupy na pravé straně označují Asklépiův chrám, vybudovaný ve druhém až třetím století před naším letopočtem.

Najdeme tu mimo jiné místnost pro kněze a oltář, na němž byly přinášeny zvířecí oběti. Na žádnou zídku, nebo dokonce oltář ale není radno stoupat, protože v tu chvíli zazní pohotová píšťala místních hlídaček, jež jsou ukryty pod stromy.

Výhled až do Turecka

Někteří turisté by jistě uvítali výtah nebo alespoň jezdící schody, ale přestože se toho nedočkají, neměli by si nechat ujít okouzlující výhled ze třetí horní terasy. Vidět je odsud nejen turecká pevnina, ale i ostrovy Pserimos a Kalymnos a samozřejmě také město Kos. Za zády přitom stojí zbytky kdysi velkolepého chrámu. Dnes vás zaujme spíš oltář uprostřed. Ten patřil ke kostelu, který tam stával ve středověku.

Traduje se, že pěšina, která vede z konce terasy do lesa, protínala cypřišový háj, který byl zasvěcený Apollónovi a nesměl se nikdy pokácet.

Tuto nejvýznamnější památku na ostrově Kos by byl hřích při pobytu nenavštívit. Za pouhá čtyři eura poznáte nejen kus historie, která vám přiblíží životy lidí před mnoha staletími, ale rovněž zdejší přírodu. Je třeba mít na paměti, že toto místo dalo život otci medicíny.

25.11.2013 19:39:57
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one