Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Cyril a Metoděj svrhli v Beskydech Radegasta, teď tam stojí všichni tři

Beskydy
Beskydy
Letošní zima zdá se být poněkud zvláštní, a tak když jsme vyrazili do Beskyd, doma zůstaly sněžnice i běžky. Udělali jsme dobře a vyrazili pěšky malebnou přírodou na vrchol Radhošť a dál až k Pustevnám.
Opouštíme přetopený autobus v sedle Pindula mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Frenštátem pod Radhoštěm na místě oblíbeném jako výchozí bod lyžařských výprav. Ať děláme, co děláme, žádnou tu tentokrát nevidíme. Není divu, po sněhu tady uprostřed zimy není ani památka. Liduprázdno, jen na silnici se to hemží plechovými miláčky.

Nic naplat, jediná barva, která odtud vede je modrá. Jedním směrem na Radhošť, druhým na Velký Javorník, kde je mimo jiné prvotřídní rozhledna. Jaký bude náš rozhled z Radhoště, až vystoupíme do nadmořské výšky 1129 metrů, není zatím úplně jasné. V údolí skoro svítilo slunce, v sedle už po něm není ani památky.

Šlapeme po modré vzhůru k prvnímu kopečku, který se honosí názvem Kaní. Výšlap však komplikuje čerstvě vykácená mýtina i s označenou trasou. Navigace ovšem ukazuje rovně a zanedlouho jsme na prvním kopečku. Poněvadž na cestách sbíráme cache v rámci mezinárodní hry geocaching, neopomene taky jednu zde. Je ve výšce více než 10 metrů na statném stromě, takže pořádná rozcvička na začátek.

Hodnota naší největší Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy spočívá hlavně v jedinečné a významné fauně a floře. Vyhlášena byla před více než 40 lety kvůli pralesovitým porostům, podzemním i povrchovým pseudokrasovým jevům, ale i vzácně chráněným rostlinám a živočichům.

Je známou skutečností, že se zde pravidelně objevuje rys či medvěd, ale i vlk nebo kočka divoká. CHKO má nejen z tohoto důvodu na svém území i několik desítek menších chráněných území. Nejpřísněji chráněných národních přírodních rezervací zde napočítáte sedm.

Radegast v podzemí 

Cesta mezitím ubíhá pohodovým stoupáním až k rozcestníku Černá hora, kde už není příliš vidět. Na les sedla mlha a rozhled se smrsknul tak na 20 metrů. S přibývající výškou se však na zemi začala objevovat bílá peřina s odhalenými ostrovy listí a klestí. Míjíme Velkou Polanu a zastavujeme se na hrnek teplého čaje, prozatím jen z vlastních zásob. Potkáváme rovněž první turisty.

Sedmá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd Radhošť je velmi oblíbená u návštěvníků všech věkových kategorií. Možná i kvůli pověsti, která praví, že zde měl sídlo slovanský bůh Radegast, jenž má opodál svou sochu. Předkové k němu měli úctu a nosili mu dary, pak údajně Radegasta svrhli Cyril s Metodějem, kteří na místě jeho sídla postavili kříž. Bůh Radegast následně zmizel v podzemním chrámu.

Věrozvěstové jsou na Radhošti dodnes. Jejich sousoší dominuje vrcholu spolu s kaplí taktéž po nich pojmenovanou. V kapli z konce 19. století je bronzová deska připomínající návštěvu T. G. Masaryka.

Na vrchol jsme sice trefili, našli jsme i sousoší a kapli, ovšem výhled nestojí za nic. Počasí si na horách rádo hraje a je to vidět i v Beskydech. Než se otočíme z jedné strany na druhou, objeví se před námi úžasná krajina a ve vteřině je místo ní jen neprostupná mlha. V takových případech potěší, když se můžete někam schovat a dát si něco dobrého. Horský hotel s restaurací přijde vhod stejně jako polévka a něco na žízeň.

Poněvadž nás čeká ještě dlouhá cesta, zbytečně se nezdržujeme a vyrážíme po hřebenu směrem na Pustevny. Počasí se umoudřilo, a tak zprava hledíme na beskydské kopce v čele s Javorníky, zleva na údolí s urbanizovanou krajinou. Vedle cesty je národní přírodní památka Radhošť s mnoha chráněnými druhy rostlin.

Jeskynní systém 

Hřeben se zledovatělými zbytky sněhu je malá útěcha za špatnou zimu, i tak má prostředí své kouzlo a krásu. Lidé pendlující po magistrále se občas jen taktak udrží na nohou, děti si radost zkazit nenechají a jezdí na tom, co je zrovna po ruce. Cestu po hřebeni zpestřuje naučná stezka jak jinak než Radegast. Dozvíte se vše o okolí, přírodě, historii i lidech, kteří zdejší krajinu dotvářeli.

Zanedlouho potkáváme konečně samotného boha Radegasta, alespoň tak, jak ho ztvárnil nejprve Albín Polášek a repliku, jež nahradila originál, Jan Sobek a Miroslav Zubíček. Její téměř hrůzostrašný pohled jakoby připomínal, kdo je tady pánem. Radegasta proto slušně pozdravíme a mizíme, než se naštve. Na Pustevny, jakési centrum zdejší oblasti, dorazíme za moment.

Místo, jež tak trochu připomíná ruch velkoměsta, má jednu stále živou hlubokou ránu. Tím je vyhořelá chata Libušín improvizovaně zakrytá kovovou konstrukcí. Od požáru uplynou dva roky, na charitativní sbírce se již vybralo několik miliónů a muzeum se chatu chystá obnovit.

Pustevny a jejich okolí jsou prošpikovány jeskyněmi. Nedaleká Kněhyňská jeskyně má nejhlubší místo čítající 58 metrů. Odborníci zde pozorují i několikapatrové systémy, vysoké puklinové dómy i mnoho druhů chráněných netopýrů, kteří zde mají ideální podmínky. Podle některých zdrojů je možné, že se v 18. století dalo podzemím projít z Pusteven až na Radhošť. Povídání o beskydských jeskyních by však zabralo minimálně další dva články.

Naše putování na Pustevnách neukončíme, ale seběhneme po modré značce do Ráztoky. Méně trénovaní jedinci jedou lanovkou, přijdou však o část divočiny i pravý horský trénink. Komu by náhodou fyzická aktivita i po necelých 13 kilometrech nestačila, může se v sezóně vydovádět v lanovém centru v Ráztoce.

Cyril a Metoděj s kaplí
Cyril a Metoděj s kaplí
Beskydské hřebeny
Beskydské hřebeny
Beskydský vodopád
Beskydský vodopád
Národní přírodní památka Radhošť
Národní přírodní památka Radhošť
11.04.2016 20:55:06
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one