Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Frankfurt nad Mohanem: Nobl bulváry, byznys, historie i zoo

Zoo Frankfurt nad Mohanem
Zoo Frankfurt nad Mohanem
Páté největší město Německa, jedno z evropských center finančnictví a multikulturní centrum to je Frankfurt nad Mohanem. Jedni ho srovnávají s New Yorkem, jiní mu přezdívají single city. Pojďme na prohlídku centra či frankfurtské zoo.
Stojíme na nádraží a rozhlížíme se kolem sebe, tři desítky nástupišť na povrchu a další v podzemí. Ruch velkoměsta začíná již tady, desítky obchodů a restaurací a místo pokladen automaty. Zamíříme si to k výstupu, abychom nahlédli pod pokličku finančního centra Evropy, kde sídlí skoro dvě stovky bank.

Od nádraží se vydáváme bulvárem Kaiserstrasse směrem k mrakodrapům a historickému centru města. Záhy zjišťujeme, že ulice je takové české Václavské náměstí. Nejdražší butiky, nobl restaurace, banky a finanční domy. Jak by taky ne. O kus dál se tyčí budova Evropské centrální banky a hned vedle vysoká dominanta z dílny Commerzbank. Tradiční ruch se zastavuje před logem evropské měny, kde si povinně všichni turisté pořizují selfie.

Frankfurt nad Mohanem je poprvé uveden na listině Karla Velikého z roku 794, o půl století později se město stalo sídlem říšského sněmu. Ve 13. století se pak honosilo statutem svobodného říšského města s mnoha pravomocemi. Frankfurtu se posléze dostalo ještě několika poct, mezi nimi třeba dvousetletá tradice jmenování císařů. Pořádnou ránu utrpělo město za druhé světové války. Střed velkoměsta téměř zmizel z povrchu zemského, na starých fotografií lze vidět vybombardované centrum s dosud stojící katedrálou.

Kromě honosné katedrály Kaiserdom jsou v centru k vidění také historické hrázděné domy se starou radnicí a uprostřed s malebnou kašnou. Hned vedle trčí do nebe kostel sv. Mikuláše ze 13. století, když projdete kolem něj k řece Mohanu, narazíte na Muzeum historie, které ukrývá kapli z 12. století. A jakmile už tam budete, vyběhněte pár schodů na most Eiserner Steg, kde si můžete všimnout ukazatelů hladiny povodní. Nejstarší datum je z poloviny 14. století. Z mostu je nevídaný pohled na Mainhattan, jak se přezdívá panoramatu, který připomíná proslulou New Yorskou oblast. Výhled je vskutku impozantní všemi směry, doplňuje ho rovněž čilá doprava na řece. Jediné, co mostu trochu kazí nádech, je zlozvyk zamilovaných párů, jenž věší na zábradlí zámky.

Po procházce po nábřeží se vracíme do centra, abychom ochutnali místní speciality a rovněž bezkonkurenční zmrzlinu. Svou návštěvu můžete doplnit nějakým muzeem či galerií nebo například  prohlídkou rodného domu spisovatele a básníka J.W. Goetheho. Až se nasytíte centra města, vydejte se oddechnout si do frankfurtské zoo. Není to daleko, pěšky maximálně patnáct minut, nebo tramvají číslo 11, která jede od nádraží přes střed města a vystoupit musíte na stanici Zobelstrasse.

Tisíce zvířat

Frankfurtská zoo je podstatně menší než pražská, za to cena lístku je vyšší. Zaplatíte za něj 10 eur (asi 270 Kč) a k tomu padesát centů za plán. Vstup do zahrady je hned vedle historické budovy, ve které je nejen restaurace, ale také divadlo. Samozřejmostí jsou suvenýry a spousta hraček.

Zoologická zahrada má až 5000 živočichů, přičemž větší zastoupení mají menší druhy. Hned za branou však na nás čeká medvěd brýlatý spolu s pavilónem lva a tygrů. V centrální části je vodní plocha, kterou kromě obvyklých zvířat obývají rovněž opice. Pozoruhodný je noční pavilón, jenž na sebe upozorňuje obrovskou sochou netopýra. Nudit se v něm určitě nebudete. Asi nejaktivnější byli právě netopýři – listonoši krátkoocasí, kterých je několik desítek a jejich ubikace je rozdělena na část odpočinkovou a aktivní. Můžete tak sledovat bravurní leteckou akrobacii i spánek vzhůru nohama.

Při naší návštěvě zoo se nad námi zatáhly mraky a lehce pršelo, tak jsme byli rádi, že zahrada má mnoho zastřešených budov. Hned vedle netopýrů to byl mořský svět, jehož rozmanitost jsme obdivovali s otevřenými ústy. Bohužel nebylo v našich silách si zapamatovat názvy ryb, mořských koníků, hadů či chobotniček. Co jsme poznali bezpečně, byli tuleni ve venkovním bazénu.

Velkým lákadlem je určitě pavilón opic, ve kterém je početná gorilí rodinka i s mládětem, stejně jako šimpanzi nebo orangutani. Chybět nemohou mnozí sudokopytníci, ptáci a hyeny. Abychom jmenovali také zástupce větších zvířat, tak jsou mezi nimi nosorožci, hroch, velbloudi nebo žirafy, které se před kapkami deště schovávaly ve vnitřním výběhu. Skoro ve všech budovách je prosklené zázemí, v němž lze sledovat přípravu potravy.

Ošklivé počasí mělo jednu výhodu, že zoo byla téměř prázdná, takže jsme se mohli posadit a sledovat život zvířat. Naopak vytknout bychom mohli nedostatečné značení směrovkami. Jako návštěvníci pražské zoo jsme možná příliš zhýčkaní, ale když zpoza výběhu lvů ční hned za zdí obytné domy a opodál jeřáb, nevypadá to přívětivě. Kontrast mezi divočinou v zoo a centrem města je znát na každém kroku a návštěvník si může připadat jako sevřený civilizací v posledním kousku přírody.

I tak má ovšem „divočina“ v centru Frankfurtu nad Mohanem své kouzlo, jimž si můžete zpestřit pobyt ve městě. Do centra a posléze na nádraží se vracíme pěšky. Je to asi tři až čtyři kilometry a prohlédneme si náměstí plné obchodů a obchůdků. Orientace je poměrně snadná – mrakodrapy jde vidět odkudkoliv.

Uplakaný Frankfurt
Uplakaný Frankfurt
Náměstí před zoo
Náměstí před zoo
Gorily v zoo
Gorily v zoo
Zoo nabízí odpočinek
Zoo nabízí odpočinek
19.07.2017 20:58:00
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one