Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Malebného Šumburku si cenili padělatelé i skřítci

Šumburk

Šumburk

Perštejn a Šumburk – dvě zříceniny hradu vzdálené od sebe několik kilometrů. První schovaná za neprostupnou hradbou stromů nad stejnojmennou obcí. Druhá na kopci, na nějž vás čeká sice delší cesta, po které ale budete odměněni neopakovatelným rozhledem a návštěvou romantické zříceniny.

Naší výpravu začínáme na dostupnějším hradě. Milovníci historie, kteří zavítají do okolí, by toto místo neměli vynechat. Od středu obce nás k hradu dovede modrá značka. Mezi domky se neztratíte, sledujte komín, který je u zdejšího pivovaru. Ještě před ním však odbočte vlevo vzhůru do lesa.

Hrad na příkrém skalním ostrohu byl postaven asi v polovině 13. století. Kým? Na to přední odborníci v čele se znalcem hradů Tomášem Durdíkem zatím nenašli uspokojivou odpověď. Možná to byl Boreš z Rýzmburka nebo také Bedřich ze Šumburka. Ať tak či onak, oba rody byly spolu spřízněné, a tak s postupem času dědili panství bratranci Vilém a Aleš ze Šumburku.

Aleš získal Perštejn, Vilém zase Šumburk. Rozdělila je až politika v době husitských válek. Vilém stranil Pražanům, Aleš byl jejich nepřítelem a posléze vstoupil do strakonické jednoty. Ničil a plenil bratrancovo panství, až Vilémovým následníkům po roce 1451 došla trpělivost a oblehli Perštejn. Posádka pak kapitulovala a odpochodovala. Hrad byl vypálen a zničen. Čekala ho sice ještě malá oprava, ale v následujícím století zpustl úplně.

I přes to všechno z hradu zbylo poměrně hodně. Ohromí hlavně monumentální západní hradba, dochované brány, polovina bergfritu nebo parkán a jádro hradu. Velmi pozitivní na prohlídce jsou informační tabule a směrové šipky umístěné v areálu. Informují o stavebních dispozicích, historii zříceniny, rytířích či bojových prostředcích. Až si projdete zbytky, můžete se usadit ve středu hradu u ohniště nebo se vrátit do obce, kde uhasíte žízeň v již zmíněném pivovaru.

Rozhled nad Ohří 

 

Abychom se dostali na trasu k druhému cíli, musíme se vrátit do centra obce k rozcestníkům. Červená značka je ta správná, která nás provede až na Šumburk. Po opuštění obce podejdeme silnici a zamíříme do kopce, který slibuje hodnotnou vyhlídku.

Otevírá se před námi krajina Poohří; k dokonalosti chybí jen lavička. Za zády nás pozoruje chatař z terasy, který okolí sleduje dalekohledem. Stavitel jeho chaty měl zřejmě smysl pro luxusní výhledy.

Ke zřícenině je to ještě pěkný kus cesty, naději nám dává alespoň vrch, na jehož špici rozeznáváme zbytky Šumburku. Po žluté do kopce 1,5 kilometru. Zprvu strmé stoupání se mění v celkem pohodovou cestu, kde nás akorát zaskočí maskované postavy v porostu navíc zřejmě s dlouhou zbraní. Děláme jako že nic a pokračujeme. Po asi 200 metrech další postava s vysílačkou, zřejmě špatně maskovaní paintballisti, říkáme si, a stoupáme k cíli.

Zakladatelem hradu Šumburk, někdy také Šumná, je nám už dobře známý Vilém ze Šumburka. První zmínka je z roku 1435, po několika letech ho prodal, a tak se na něm začali střídat různí majitelé. Na počátku 17. století pustl a nikdo o něj neměl zájem.

Ústředím hradu se stal 10 metrů vysoký donjon (obytná věž), ze kterého vybíhaly hradby s baštami. Speciální úpravu měla hlavní brána. Před vstupem se rozšiřovala a umožňovala křížovou střelbu na nepřátele, navíc byla osazena stěžejkovým padacím mostem, jenž se v Čechách příliš nevyužíval. Byl zvedán pomocí dlouhých rovnoramenných pák, které zapadaly do štěrbin v bráně. Osamělý kopec v krajině také stěžoval ostřelování hradu.

Hrad byl rovněž zneužit kriminálními živly. V druhé polovině 16. století koupil část hradu Kryštof Fictum. Není jasné, zda on nebo jeho následovníci, měli na Šumburku penězokazeckou dílnu. Na padělatele se přišlo a Fictumové museli uprchnout ze země.

Permoníci s kladívky 

 

Známá je pověst, jež vypráví o skřítcích, kteří v tamních skalách dobývají zlato a stříbro pomocí permonických kladívek. Když se na chvíli zastavíte a budete naprosto tiše, uslyšíte klepání a švitoření v podzemí.

Již při příchodu ke zřícenině návštěvníka osloví zachovaná brána s dřevěným mostem, po kterém se dostanete na nádvoří. Kolem zbytků budov a hradeb do jádra hradu, kde stanete před donjonem a palácem. Jako na každém takovém místě si můžete na ohništi opéct buřty a přitom se do sytosti kochat okolním skvostným výhledem.

Zřícenina nabízí turistům také útočiště před deštěm ve svých útrobách, kde někteří rádi i přenocují. Akorát ty odpadky by si nejen nocležníci mohli odnést s sebou, aby tak nepřidělávali zbytečnou práci organizaci na záchranu památek, která se o trosky stará.

Všechno hezké jednou končí, a tak se i my loučíme s romantickou a často opomíjenou zříceninou, a vydáváme se do Klášterce nad Ohří, kde je cíl dnešního putování. Nutno také zmínit, že ke zřícenině se dostanete pohodlněji od severu z obce Šumná, v níž najdete zříceninu tvrze z 16. století.

Pokračovat lze po červené pěknou procházkou kolem Ohře, která končí asi po třech kilometrech v Klášterci. Po cestě se můžete zastavit v lázních Evženie, kde se občerstvíte a natočíte si minerální vodu. Výlet se dá pohodlně zvládnout za den a čítá asi 13 kilometrů.

Zeď hradu Perštejn
Zeď hradu Perštejn
Šumburk

Šumburk

Hradní brána
Na Šumburku oceníte skvostný výhled
Na Šumburku oceníte skvostný výhled
Vyhlídka cestou na Šumburk
Vyhlídka cestou na Šumburk
29.11.2015 15:46:25
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (16 | 32%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 50%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one