Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Nový hrad u Kunratic čeká oživení, v lese vznikne také naučná stezka

Nový hrad

Nový hrad

Hlavní město Praha se konečně rozhodlo začít s obnovou třetího hradu v Praze a jediné zříceniny hradu v hlavním městě – Nového hradu u Kunratic. Památka, která byla kdysi významným útočištěm krále Václava IV., po letech v zapomnění získává opět příjemnější tvář. Magistrát v příštím roce plánuje výstavbu dřevěného mostu ale i naučnou stezku v Kunratickém lese, který hrad obklopuje.
Hrad nechal postavit v roce 1411 syn Karla IV. Václav IV. jako své letní sídlo, které se stalo vrcholem hradní architektury té doby. Jeho stavitel zde taky o osm let později zemřel, když se dozvěděl o začínající husitské revoluci a pražské defenestraci.

Pro hrad byli husité také osudní. V roce 1421 ho po obléhání dobili a pobořili. Hrad už nebyl nikdy obnoven. Ale ještě roku 1881 zde prý stály pět metrů vysoké zdi.

Projekt na obnovu hradu vznikl již v roce 2009, ale k samotným stavebním úpravám a archeologickému výzkumu došlo až v červnu 2012. „Celá obnova hradního návrší je rozdělena do několika dílčích akcí, první se týká samotné zříceniny, v druhé bude postaven dřevěný most přes hradní příkop a ve třetí budou ochráněny valy původního husitského ležení,“ uvedl radní hl. m. Prahy s odpovědností za životní prostředí Radek Lohynský (ODS).

Před samotnými stavebními pracemi zříceninu prozkoumali archeologové, kteří zde v létě provedli menší výzkum. „Na hraně hradního areálu u obvodové zdi jsme objevili husitské střelivo do praku, které zde zůstalo po obléhání hradu v roce 1421. Další nálezy byly minimální, ale i přesto jsme objevili kusy středověké ale i pravěké keramiky, která ukazuje, že toto místo bylo osídlené i v pravěku,“ řekl vedoucí výzkumu archeologů Jaroslav Podliska.
23.03.2013 20:15:10
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one