Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Obora Hvězda zve k výpravám do historie i za přírodními krásami

Obora Hvězda

Obora Hvězda

Oblíbené místo Pražanů využívané pro odpočinek a relaxování, ale také k sportovnímu a kulturnímu využití, to je obora Hvězda a letohrádek Hvězda v Praze-Liboci. Vydejte se podívat po stopách vzniku obory a jejímu současnému využití.
Vznik obory Hvězda se datuje již do pravěku, dokazují to archeologické vykopávky, které probíhaly v 19. století. Její reálná a zaznamenaná historie ale začíná v roce 1534, kdy ji oficiálně zakládá císař Ferdinand I. Ten kolem ní také postavil zeď se dvěma branami - Břevnovskou a Libockou.

Obora se rozkládá na 84 hektarech a 1. září 1988 byla vyhlášená přírodní památkou. Důvodem pro její ochranu jsou lesní porosty a významná ornitologická lokalita. V oboře najdeme několik památných stromů a asi 60 druhů hnízdících ptáků. Kromě tohoto má obora svůj mokřad a rybník. Mokřad byl zařazen do území evropsky významných lokalit Natura 2000.

Zajímavostí obory je bezpochyby letohrádek Hvězda, jehož základní kámen byl položen Ferdinandem Tyrolským 27. června 1555. Byl vybudován dvoupodlažní letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy. Stavba byla několikrát rekonstruována. Naposledy se tak stalo v období let 1986 – 2000. Letohrádek Hvězda byl v roce 1962 zařazen na seznam národních kulturních památek.

Bitva na Bílé hoře i jednotky SS

Momentálně slouží jako výstavní prostor, kde v období od dubna do října naleznete různé výstavy a expozice. Jednou z nich je také expozice bitvy na Bílé hoře. Ta se odehrála nedaleko obory 8. listopadu 1620. Vojska, která zde tehdy bojovala, se pohybovala u zdi obory v místě zvaném Světlička. V oboře tábořily také vojska třicetileté války. Místní lesy pamatují i druhou světovou válku, kdy zde byly vybudovány kryty pro příslušníky SS.

Obora Hvězda měla ve své historii již spoustu využití. Mnohokrát ji využívala šlechta pro svůj odpočinek a hon. Sloužila jako tábořiště, zdroj dřeva a úkrytu. Často byla využívána při slavnostních příležitostech, jako byly diplomatické návštěvy nebo korunovace.

V současné době probíhá rekonstrukce zdi obory, která má několik vchodů. V oboře byla zřízena naučná stezka, která je doplněna několika informačními tabulemi. Ty popisují její historii, zdejší faunu, floru i život v oboře.

Místní občané, ale i návštěvníci jí využívají k procházkám v kterémkoliv ročním období, ke sportovním aktivitám jako je běh, cyklistika nebo v zimě běžci na lyžích. V oboře najdete několik dětských hřišť a načiní pro sportovce.
24.05.2013 20:01:33
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one