Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Památky, pláže, delfíní show, ale také předváděcí akce, to je Turecká Alanye

IMG_7020.jpg
Říká se, že oblast mezi Alanyi a Antalyi je tureckou riviérou, na kterou míří každoročně tisíce turistů. Dlouhé pláže, obrovské hotelové komplexy, bazény a všudypřítomní prodavači ale také památky. Vydejme se proto do jedné z oblastí riviéry, a sice do turecké Alanye.
Město, které bylo osídlené už ve starověku řeckými občany má v současnosti okolo 400 tisíc obyvatel a v hlavní turistické sezóně se toto číslo až zdvojnásobuje. Alanye se nachází asi 150 kilometrů od mezinárodního letiště v Antalii a vede do něj hlavní silnice lemovaná hotely a plážemi. Alanyi obklopuje z jihu Středozemní moře a ze severu pohoří Taurus.

Místní Kleopatřina pláž je hojně navštěvovaná stejně jako pozůstatky hradu nad městem. Hrad se nachází na malém poloostrově a cesta nahoru zabere autobusem asi 15 minut. Jede se serpentinami s úžasným výhledem na celé město a přístav. Po projetí brány už záleží čistě na vás, co podniknete. Můžete navštívit zbytky hradu, mešitu nebo také hřbitov. Pro méně náročné je tu restaurace s výhledem na město. Jenom po zemi není dobré se rozhlížet, úklid není zrovna silnou stránkou místních.

Město bylo kdysi důležitou obchodní křižovatkou a centrem starověkých i středověkých civilizací, proto stojí zato navštívit i místní přístav s věží tyčící se nad ním nebo nedalekou jeskyni. Z přístavu odplouvají vyhlídkové lodě, které vás vezmou na plavbu po turecké riviéře.

Hotel za tři měsíce, památky pět let

Místní obyvatelé pracují především v cestovním ruchu. Velké hotelové komplexy nabízejí spoustu pracovních příležitostí, a kdo nechce pracovat v hotelu, otevře si vlastní obchod. Jeden průvodce nám s nadsázkou sdělil, že hotel se v Turecku postaví za tři měsíce, památky se ovšem opravují i pět let.

Na turisty místní obchodníci pořvávají z ulice ve všech možných jazycích, jen aby někoho přinutili vstoupit právě do jejich obchodu. Jednomu takové prodavači se to povedlo a vlákal nás do svého obchodu. Ashmad, jak se nám představil prodavač a majitel jednoho z obchodů, nás překvapil tím, že jakmile zaslechl místo angličtiny český rozhovor, začal mluvit také česky. Ceny u výrobků budete v prodejnách ale hledat marně, pouze u některých potravin jsou ceny v tureckých lirách nebo dolarech. Národním sportem je smlouvání.

Po chvíli otálení jsme se posadili k tureckému čaji a majitel obchodu nám mimo jiné sdělil, že pracuje šest měsíců v sezóně a živí celou rodinu. Přiznal také, že v ČR nikdy nebyl, protože nikdy neopustil zemi, jelikož je vlastenec a nikam necestuje. Znal ale prezidenta Klause a předvedl nám sbírku mincí, kde byly také ty české.

Nákup byl u Ashmada nutností a jako všude přišlo na řadu smlouvání, zde trochu jiné, protože se smlouvalo v češtině a ne v angličtině, kterou tady místní prodejci tolik neovládají. Mimochodem se Ashmad také pochlubil, že umí ještě pět dalších jazyků.

Předváděcí akce ala Turecko

Netradiční nakupování zažije ten, kdo navštíví místní kobercárnu, šperkařství nebo kožešnictví. Nazval bych to spíš předváděcími akcemi, které se někomu mohou líbit, ale na nás zrovna moc dobrý dojem neudělaly. Za každou cenu se vám individuálně snaží cokoliv prodat, hlavně se ale nesmíte ptát na něco, co se jím nelíbí.

V kožešnictví se tak dlouho vychloubali kvalitní kůží, že mi to nedalo, abych se nezeptal, kolik těch jehňat muselo pro takovou kůži zemřít. Když prodavač pochopil, že se ptám bez legrace, oznámil, že tento obchod není muzeum a ukázal na východ.

Kdo dá místo nakupování raději přednost zábavě a představení může navštívit nedaleké delfinárium. Za 500 Kč se tu představí trojice lachtanů a delfínů v opravdu dechberoucím představení. A komu by to nestačilo, delfíni si s ním také za 100 eur zaplavou.
02.12.2012 13:21:51
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one