Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Přišel po Keltech na Kokořínsko také Karel Veliký? Hradiště mlčí

Hradsko

Hradsko

Při toulkách Kokořínskem se nezapomeňte zastavit na rozlehlé devítihektarové plošině, které se říká Hradsko. Můžete se projít po místě, jež obývali lidé již za doby kamenné.

Na hradiště se dostanete po žluté turistické značce z Kokořínského údolí a to buď mezi skalami zalesněným svahem od hlavní silnice, nebo oklikou po příjemnější straně z jihovýchodu. Z tohoto směru přijdete přes předhradí.

Jak již bylo řečeno, na Hradsku byli lidé už v době kamenné, což je doloženo mnoha nástroji z pazourku, čediče i křemence. V létě si lovci stavěli chýše na planině, v zimě obývali zdejší jeskyně. Z doby bronzové našli archeologové jamky po kůlech, drobné předměty, ale i větší keramické artefakty. Země ovšem ukrývala i věci halštatské kultury anebo náramek z modrého kobaltového skla z 2.-1. století př.n.l. označený jako majetek Keltů.

O pravém hradišti však odborníci mluví až v souvislosti se Slovany v raném středověku. Byla zde hradba s příkopem, která mohla být až 14 metrů široká. Stál zde dvorec i obytné budovy a také pravděpodobně kostel na místě dnešního kostela sv. Jiří.

Nejstarší fáze hradiště z 9. století bývá spojována s hradem Canburgem, jenž se snažil v roce 805 dobýt Karel Veliký. Frankové se tehdy na území Čech pokoušeli prosadit křesťanství. Okolí hradu vyplenili, Canburg ale nedobyli. Nutno poznamenat, že literatura hovoří nejméně o dalších pěti místech, kde měl Karel Veliký plenit. Hradsko patří mezi ty méně pravděpodobné.

Pokud se na hradiště vydáte z Kokořínského dolu od silnice, projdete skalní soutěskou kolem kaple až na úpatí lesa. Odtud je krásný rozhled na celou plochu Hradska v pozadí s kostelem. K dokonalosti už chybí jen hradby, domky a mihot Slovanů. Idylickou představu můžete doplnit středověkou procházkou až ke kostelu, který dokonalé panorama doplňuje i přesto, že byl postaven až v roce 1847. Pakliže budete mít štěstí, najdete i předmět doličný – archeologický nález ale nezapomeňte odevzdat.

Cache na trase výletu:
Kostel sv. Jiří
Kostel sv. Jiří
Hradiště

Hradiště

Cesta na hradiště
Cesta na hradiště
Kokořínsko
Kokořínsko
11.04.2016 21:01:48
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one