Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Stroj času aneb plzeňský podzemní labyrint

Tiskař

Tiskař

Tiskař připomíná první vytištěnou českou knihu
Leží na západ od Prahy a je známá díky svému pivu. Ve městě mají na povrchu tři tramvajové linky, zoologickou zahradu, klášter, katedrálu ale i synagogu. Když se ovšem ocitnete několik metrů v podzemí, dýchne na vás temný středověk s pestrou a ponurou minulostí. Řeč je o Plzni, Evropském hlavním městě kultury 2015.
Kroky každého plzeňského návštěvníka zřejmě nejprve povedou do centra města, kterému dominuje katedrála sv. Bartoloměje. Její věž je se 102 metry nejvyšší v ČR. Nepřehlédnete ji, ať už přijdete odkudkoliv.

Od pohledu na katedrálu vás ovšem mohou odtrhnout o poznání menší, zato nablýskané fontány. Z moderních pozlacených trubek tryská proud vody, a to hned ve třech místech. Precizně zasazené do prostoru náměstí vypadají, jako by se tam už „narodily“. Kašny jsou tam ovšem až od roku 2007, kdy náměstí prošlo rekonstrukcí. Mají představovat figury ze znaku města – anděla, velblouda a chrtici.

Většinu poznáníchtivých turistů zavede cesta kromě informačního střediska (hned naproti katedrále) do jedné z bočních ulic, kde si zakoupíte vstupenku do středověkého podzemí a muzea pivovarnictví. Prohlídky jsou uzpůsobené také pro cizince. Když prozkoumáte, jak se vařilo pivo v původním pravovárečném domě, navštivte snad největší tahák města – labyrint podzemních chodeb.

 

Pro naše předky znamenalo podzemí jistoty, vedlo pod celým tehdejším městem a vstup do něj byl možný jak přímo z jednotlivých domů, tak i z náměstí. Chodby čítající dlouhých 19 kilometrů měly dvě až tři patra. Prohlídkový okruh měří ovšem jenom 800 metrů, přesto vytvoří docela pěkný obrázek o historii života v tomto městě.

Helmy nasadit!  

Na hlavu si nasadíte helmu, protože stropy jsou místy tak nízké, že se o ně uhodí i lidé podprůměrné výšky. S průvodkyní sestoupá skupinka turistů asi 10 metrů pod povrch. Putování začíná v lednici, kde se skladoval led, jež se vyráběl z vody místního Boleveckého rybníku, a musel vydržet dokonce až rok.

Sklepy se začaly hloubit po založení města Václavem II. v roce 1295 a sloužily nejen pro skladování potravin a piva, ale postupně také jako ochrana místních obyvatel. Když už se dobyvatelé dostali do sklepení, chodby zafungovaly se spoustou místností jako bludiště. Vymotat se z nich bylo téměř nemožné.

Jednou z dalších funkcí byla zásobárna vody. V labyrintu je okolo 360 studní, během prohlídky uvidíte asi 20. Později v chodbách vedla také kanalizace, která byla jedna z nejdokonalejších v českých zemích. Vody si nejvíc užijete, pokud bude deštivo. Prosakuje všemi otvory, ale na deštník to naštěstí není.

 

Návštěvníci ovšem neuvidí jen vyhloubené chodby a sklepy. Za vitrínami si žádají pozornost předměty nalezené ve sklepeních nebo studnách. Jde o keramiku, sklo, škorně (středověká obuv), drobné předměty, koule do praku nebo zbytky dřevěného a keramického potrubí. Zajímavostí je i tiskař, připomínající, že v roce 1468 byla v Plzni vytisknutá první kniha – Kronika Trojánská. Taktéž jsou k vidění dělové koule z dobývání města v roce 1618.

Zlí dinosauři i strašidla  

Na úplném konci, když máte za sebou několik nárazů do stropu, mokro za krkem, ale plni zážitků z návratu o několik stovek let zpět, dorazíte k vodnímu kolu do vodárenské věže. Stojí ve víceméně stejné podobě od 16. století, kdy ve městě nebyla voda, a proto se pomocí věže a stroje tlačila z podzemí do kašen.

A protože podzemí není nekonečné, za věží jeho prohlídka končí. Ale nezoufejte, Plzeň nabízí další výletní možnosti. Oblíbeným místem je například zoo, kam se dostanete tramvají číslo 1 a 4. Kromě tradičního zvěřince tam mají jedno lákadlo hlavně pro děti. Park s dinosaury v životní velikosti. Vstupné se sem platí zvlášť. S dětmi se ještě vyplatí navštívit muzeum strašidel či to loutkové.

Kdo děti nemá, může se vydat na prohlídkový okruh městem. Seznámí se tak s Velkou synagogou, která je největší v ČR a třetí největší v Evropě, nebo s nádherně upravenou zelení a jezerem v Sadovém okruhu. Když vám nevyjde počasí, nebo pokud máte vyloženě rádi muzea, můžete své kroky nasměrovat do Národopisného muzea či Západočeského muzea, ve kterém kromě jiného uvidíte i městskou zbrojnici s jedinečnou kolekcí palných zbraní.

A proč je Plzeň evropským městem kultury pro rok 2015? Zasloužilo si to především za nabídku divadelních představení, a to hlavně v divadle J.K. Tyla, které uvádí až 20 premiérových představení ročně. V Plzni si přijdou na své také milovníci hudebních a kulturních festivalů, pouličních akcí, ale i gastronomičtí gurmáni. Třešničkou na dortu je pak Západočeská galerie nebo fotofestival Off Station.

25.11.2014 20:23:28
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one