Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Tetín: Zrcadlo českých dějin

Tetín

Tetín

Píše se rok 921, když dva vrahové připraví o život babičku svatého Václava, kněžnu Ludmilu. Stalo se tak na středočeském hradišti Tetíně. Události dávných dějin tady dnes připomíná kostel svaté Kateřiny, v jehož místě měla být mrtvá kněžna přechodně pohřbena. K návštěvě vábí také skalní ostroh na okraji obce, který nabízí výhled na údolí s řekou Berounkou.
Nebýt kněžny Ludmily a jejího vnuka Václava, zřejmě by hradiště z raného středověku upadlo už dávno v zapomnění. Naštěstí se tak nestalo a do malé obce na Berounsku přijíždějí turisté nejen za troskami pozdějšího přemyslovského hradu, ale také, aby navštívili trojici kostelů, muzeum nebo si jen vychutnali přírodu podél toku Berounky.

Písemné zmínky o vzniku hradiště v Tetíně nejsou k dispozici. Ale předpokládá se, že počátky stavení lze hledat už v 8. století. Doložená písemná zmínka pochází až z roku 921, kdy se na hradiště uchýlila kněžna Ludmila, dobře známá z českých pověstí. V září téhož roku byla uškrcena dvěma muži, které poslala její snacha Drahomíra. Pozůstatky nejstaršího hradiště se nedochovaly, nacházelo se v místech dnešní obecní zástavby.

Dochovala se ale zřícenina hradu Tetín, který byl postaven někdy v 2. polovině 13. století. Zanikl po nájezdu pražanů v roce 1422. Části zdí naleznou turisté na skalním ostrohu nad Berounkou, od centra obce k němu vede značená trasa. Návštěvník by si výhled z tohoto místa neměl nechat ujít, a to jak směrem na údolí, tak i na stranu Berouna v pozadí.

V Tetíně, významném místě počátků českého křesťanství, se nachází tři kostely, z nichž asi nejvýznamnější se nemůže jmenovat jinak než kostel svaté Ludmily. Byl postaven v 80. letech 17. století na místě staršího gotického kostela. Po stranách oltáře je umístěna mensa s kamenem, na kterém měla údajně zemřít právě kněžna Ludmila.

Ta byla v roce 921 pochována na místě dnešního kostela svaté Kateřiny, který se nachází hned vedle toho Ludmilina. V roce 925 pak nechal kníže Václav ostatky své babičky převést do Prahy. Původní kostel tam stál v 10. století zřejmě nedaleko knížecího paláce. Dnešní románskou podobu získal na počátku 12. století.

Do třetice je na dohled ze skály se zříceninou hradu kostel svatého Jana Nepomuckého spojený se hřbitovem. Jeho umístění doplňuje panorama, které lze shlédnout z protějšího břehu řeky na obec Tetín. Jádro kostela je románské, současná podoba je však výsledkem mnoha stavebních úprav. Velký úspěch zaznamenal pod zdí hřbitova lékař a archeolog Jan Axamit, který tu odkryl s dělníky, placenými vlastními penězi, cenné nálezy datované až do 10. století.

Celou exkurzi do dějin Tetína a jeho okolí shrne a doplní návštěva místního muzea. Koho ale osloví spíš než historie zdejší příroda, může navštívit nedaleké Koněpruské jeskyně. Kdo dává přednost aktivnějšímu odpočinku, jistě přivítá cyklostezku vedoucí z Berouna kolem řeky pod Tetínskými skalami skoro až k hradu Karlštejn.
26.06.2013 20:08:06
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one