Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Zápisník z cest, aneb jak se žije na Krétě

Kréta

Kréta

Vydejte se na Krétu, největší Řecký ostrov posetý horami, kde jsou lidé příjemní, auta se nevykrádají, troubit můžete na cokoliv, ale peněženka vám razantně zhubne.
Ostrov Kréta leží ve Středozemním moři, a kdybyste se chtěli vydat na cestu z východu na západ, připravte své nohy na pochod dlouhý 250 km. Kréta je převážně hornatý ostrov se skálami, mezi kterými vedou cesty, a lehce se v nich ztratíte. Své řidičské umění připravte na trochu jiné zvyky. Značek je na Krétě málo, ale přednost si můžete vydobýt troubením, které je u místních velice oblíbené. Troubí se pořád, třeba jen na pozdrav. Řidiči za jízdy telefonují, připoutaní nejezdí a světla (jakákoliv) se moc nepoužívají. Přilba na motorku je povinná, nosí ji ale akorát turisté.

Při procházce menšími nebo i většími městy zjistíte, že každá pátá budova je buď rozestavěná, nebo opuštěná. Rozestavěné domy mají svůj smysl, Kréťané v jednom poschodí bydlí, druhé je rozestavěné. Budova tak není zkolaudována a nemusejí za ni platit daně. Ty opuštěné jsou většinou bývalé restaurace a obchody, které mohly zkrachovat v roce 2010 při řecké krizi. Ve dne jsou krétské ulice prázdné, maximálně tam potkáte nějakého turistu. Místní totiž opouštějí domovy až odpoledne, kdy pracují, nakupují a večer se jimi plní oblíbené bary. Pijí většinou kávu, vodu a pivo.

Jednou z nejúchvatnějších věcí, které si turista na Krétě všimne, je bezpečnost. Nějakého přepadení nebo okradení se tady od místních nedočkáte. Auta mají po zaparkování otevřená okna, motocykly klíčky v zapalování. Do baru, který je přes den zavřený a je zčásti venku, by stačilo pouze přelézt barový pult a vzít si alkohol. Nikdo to ale neudělá! Turista se nemusí bát ani o své věci, jedině, že by o ně přišel rukou jiného cestovatele.

Místní občané, ač neumí anglicky, (a ti co umí, nejde jim tolik rozumět) jsou usměvaví, dobře naladěni a pohodoví. Svá auta zastaví klidně uprostřed cesty a vyprávějí si nejnovější zážitky a drby z ulice. Abych místní nepřechválil, přidám ještě negativní zážitek. Na Krétě je vše, kromě čisté vody, o čtvrtinu až polovinu dražší, takže na cestu se vyplatí dostatek peněz.
15.05.2013 20:44:49
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one