Okoř

Okoř

(2012)
Kutná hora

Kutná hora

Chrám sv. Barbory (2012)
Špilberk

Špilberk

(2013)
Křivoklát

Křivoklát

(2012)
Atelierlion@seznam.cz

Cestopisy, fotografie, umění, geocaching

Foto týdne

Foto týdne

Touha po poznání žene lidi do světa, svou vlast ale neznají.

Ze sázavských lesů vyčnívá romantická zřícenina hradu Kostelec

ZbořenýKostelec

ZbořenýKostelec

Na kopci se zpoza stromů tyčí zbytky dávné věže, která měla střežit hrad Kostelec a cestu kolem Sázavy. Na skále v letních parných dnech je hrad lehce přehlédnutelný. Cesta k němu vede trnitá, lemovaná kořeny a kameny padajícími ze zbytků zdí. Výhled do údolí je odsud ovšem jedinečný.
Stavitelé hradu Kostelec, nyní Zbořený Kostelec, si na počátku 14. století asi ani v nejdivočejších snech nepředstavovali, že zbytky jejich snahy budou patrné ještě v 21. století. Trosky hradu, který byl v minulosti minimálně dvakrát rozbořen, jsou i přes nepříznivé vlivy přírody a lidských rukou nadále patrné.

První zmínka v historických análech z roku 1342 souvisí se jménem Oldřicha Medka z Valdeka, který ho měl v zástavě od krále Jana Lucemburského. Jeho syn Karel IV. ho však o pár let později koupil, aby ho mohl dát opět do zástavy, a to Jakubovi z Kostelce. Jak už to u hradů a panství bývá, majitelé se tu horlivě střídali.

Před vypuknutím husitských válek hrad obýval nejvyšší lovčí krále Václava IV. Jan Sádlo ze Smilkova, který byl ale nedlouho po čáslavském sněmu v Praze sťat. Jeho syn hrad obratem prodal.

Jak už bylo zmíněno, hrad byl dvakrát zbořen. Prvně se tak stalo v roce 1450 po obléhání vojsky Jiřího z Poděbrad a jeho spojenci. Nový majitel Zdeněk Konopišťský jej obnovil a postavil také nové věže. Druhá likvidace hradu započala v roce 1467 během války zelenohorské jednoty s Jiřím z Poděbrad. K obnově už nedošlo.

Vodáci, kteří po proudu brázdí řeku Sázavu, si zříceniny hradu, respektive věže, mohou všimnout po své pravé ruce u obce Zbořený Kostelec. Pod hradem se mohou nejen milovníci vody osvěžit a následně se vydat po zelené značce necelý kilometr do strmého kopce.

Kdybyste na hrad stoupali před 600 lety, přivítal by vás hradní příkop s padacím mostem. Dnes turisty sice uvítá náznak příkopu, ale budou se muset obejít bez pohledu na padací most. Základy brány jsou ale doposud už z dálky znatelné.

Ať již vodáci, cyklisté nebo pěší turisté vyšlápnou kopec až k hradnímu nádvoří, rozprostře se před nimi zřícenina hradního paláce, zbytky masivních zdí a okno s výhledem na údolí Sázavy.

Oko návštěvníka ale jistě spočine na zbytku okrouhlé předsunuté hlásky, ve které byla při naší návštěvě nebezpečně vyhlížející prasklina. Z místa lze usuzovat, že hrad dnes neslouží jen k výletům, ale také jako tábořiště. Napočítáváme minimálně tři ohniště.

K původně královskému hradu se pohodlně dostanete také autem nebo městskou hromadnou dopravou z Prahy. Komu zbude trocha času, může se vypravit do nedalekého Týnce nad Sázavou, kde si kromě města prohlédne románskou věž a rotundu nebo se může vypravit za vojenskou technikou do muzea v Lešanech. Kdo dává přednost raději přírodě, vypraví se do přilehlých lesů třeba na houby.
16.10.2013 20:57:19
Redakce

Pro ty, co rádi ČR

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

Toulky Českem

image008.png
rss.png

Jak často chodíte na výlety?

1x týdně (17 | 33%)
1-2x měsíčně (7 | 14%)
1x měsíčně (0 | 0%)
1x půl roku (2 | 4%)
Téměř vůbec (25 | 49%)
logo_csop.jpg
mpp.gif
zvn.gif
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Ekologie zkoumá vztahy organismů
Eko, eco, ekologie, ekologický nebo ekologický aktivista. To je výčet slov, které dnes srší ze všech stran na spotřebitele různých produktů a služeb či veřejnost všeobecně. Ale co je to vlastně ta ekologie? Je používání výše uvedených termínů správné? Ne, není.
Na první prohlídce
Na první prohlídce
Píše se prosinec 2016 a když se tak dívám do občanského průkazu zjišťuji, že je na čase dělat něco se svým životem. Osm let s přítelkyní a bydlení s jejím bratrem není úplně to ideální, co by člověka po třicítce mělo naplňovat.
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Jedna z prohlédnutých nemovitostí
Po téhle zkušenosti se určitě nikdo nebude divit, když jsme si dali možná měsíc odraz a na inzeráty jsme jen koukali, ale chuť do něčeho jít byla minimální. V krásné lokalitě ve Štěchovicích se během této doby objevila zrekonstruovaná nemovitost, jež byla nedaleko přehrady.
Stěhování

Stěhování

Čtrnáctidenní mezidobí stačilo na to, aby došlo na vystřízlivění a ještě jednou si všechno podrobně rozebrat. Prošmejdili jsme vše, co se dalo. Co se ve městě nachází, co ne. Jaká je tam doprava, co říká územní plán, jaké jsou tam služby, vedení apod.
Veškerý obsah podléhá autorským právům, kopírování zakázáno. Šíření textu či fotografií pouze na písemné svolení autora. Please do not publish any photography without author's prior written consent. © 2012 - 2018 Ondřej Kořínek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one